Kamenné zahrady

_DSC0864_panorama.jpg
KAMENNÉ ZAHRADY Stanislava Špouly

Každý ze zahradních architektů nebo tvůrců zahrad má zažitý určitý způsob tvorby. Mně od samého počátku učaroval kámen, nejdříve jako drobný doplněk zahradního zákoutí, kdy byl ozvláštňujícím detailem kompozice, jakýmsi přírodním Šperkem.
 
Tehdy jsem pracoval většinou s kameny valounovitého typu, nacházených na březích potoků a říček, nebo v opuštěných pískovnách.
 
Později - zároveň se zvětšujícími se plochami řešených zahrad - přibývala velikost i množství kamenů, které se postupné stávaly páteří kompozice. Ne tedy už zajímavý detail, ale kámen coby sama podstata zahrady. Od tohoto okamžiku se dá po právu mluvit o kamenné zahradě.
 
Takovéto pojetí zahrady vyžaduje i jiný přístup k projektování. Klasicky provedenému plánu nelze svěřit všechna data potřebná k realizaci. Fáze navrhování se v mém případě slučuje s fází vlastní tvorby zahrady. Plán je nahrazen volnými skicami, které intuitivné mapuji záchytné body pozemku, samozřejmě se zřetelem ke kompozičnímu záměru a s přihlédnutím k požadavkům investora.
 
Neméně důležitá je příprava v terénu. Sám objíždím vhodné lokality a každý kámen vybírám jednotlivě kus po kusu (totéž se týká mé práce s rostlinami). Další postup, jako je hloubení a vršení (terénní modelace), rozmístění a usazení kamenů, stejné jako tvorba všech zahradních komponentů, je nemyslitelná bez mé osobní účasti. Teprve tehdy vzniká zahrada s rysy autorského díla.
_c lipa nej 002 (24).JPG
_nej c lipa 003 (13).JPG
_c lipa nej 002 (21).JPG
_nej c lipa 003 (10).JPG
_c lipa nej 002 (8).JPG
_c lipa nej 002 (14).JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one